logo_uvod

   internetový časopis o výtvarném umění                                         

Omlouváme se za nedostatečnou aktualizaci stránek, ale právě připravujeme spuštění nové přehlednější podoby artservisu.

recenze

Cena Jindřicha Chalupeckého - finále 2008
Galerie NOD, Entrance, A. M. 180, Jelení

Baladrán

Zbyněk Baladrán, Teorie práce, 2007, HDV přepsané na DVD, 14:45, videoinstalace
Foto: Martin Polák
>>>>


Vladimír Skrepl v Galerii ad astra

skrepl

Ona, pes, svíčka, 2004, akryl

V říjnu a listopadu představuje v Galerii ad astra své práce pražský malíř, tvůrce objektů a instalací Vladimír Skrepl. Tato výstava se zaměřuje na jeho malířskou tvorbu, vedle nejnovějších obrazů je zde k vidění i průřez tvorby několika posledních let.
>>>>


Husákovo 3+1 v Galerii VŠUP
2. 10.–22. 10. 2007

Variace a doplňky řady Universal, reklamní fotografie z katalogu UP Rousínov, 1975.

Výstava „Husákovo 3+1: bytová kultura 70. let“ byla koncipována a připravena studenty nového oboru Dějiny a teorie designu a nových médií v rámci seminářů Lady Hubatové-Vackové.
>>>>

rozhovory

Zbyněk BaladránStroj je pořád uvnitř nás!

Jiří Ptáček

Baladran

Zbyněk Baladrán je finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého, který podle letošní strategie organizátorů bude od 26. října vystavovat v galerii NoD. Další čtyři finalisty si mezi sebe rozdělili další čtyři nezávislé galerie: Jelení (Eva Koťátková), etc. (Jan Nálevka), Entrance (Pavla Sceránková), A.M.180 (Jakub Hošek).
>>>>


Tomáš Vaněk: Dávám přednost malým obyčejným slovům

Lenka Lindaurová

45

>>>>


Dominik Lang – Když forma kulhá
o výstavě Vylepšený model, kulhavý efekt a o situaci v českém sochařství

Jiří Ptáček

lang

Umělec Dominik Lang je autorem koncepce sochařské přehlídky v galerii NoD. Vystavující jsou většinou studenti a nedávní absolventi uměleckých škol. Mezi ně vstupuje několik starších, zavedených autorů.
>>>>

další

artprojekt

Jiří Kovanda, Kissing
©Tate Gallery

téma+

Moc toho neuvidíte, ale hodně se dozvíte
Documenta 12 Kasselu

Lenka Lindaurová

V pořadí dvanáctá documenta v Kasselu, mezinárodní přehlídka současného umění v rozpočtu téměř čtyřiceti milionů eur, není letos žádnou spektakulární podívanou. Naopak, diváci mají s jejím „přečtením“ dost potíží.
>>>>

 

téma

Centrum pro současné umění v Hornickém skanzenu Mayrau
Karel Zavadil

V  postkomunistických Čechách, kdy došlo k návratu tržních principů a celkové rekonstrukci společnosti po letech devastace dochází k nové nenápadné polarizaci .Tlustá čára za minulostí a skoro osmnáct let od „sametového“ převratu nemohou vymazat stereotypy chování a stopy konfrontace s faktem studené války, i když nezuřila v prvních liniích, přeci jenom válkou byla s veškerým jejím cynismem a brutalitou. Přelomový okamžik, kdy se jedno impérium rozpustilo v druhém, si můžeme všichni velmi dobře pamatovat.
>>>>

recenze

►Moje umění je věčný odpor proti smrti
Čestmír Lang

Pod tímto umělcovým citátem probíhá k nedožitým 75. narozeninám v bonnském Porýnském zemském muzeu retrospektiva Wolfa Vostella, jednoho z radikálních avantgardistů evropského umění druhé poloviny 20. století.
>>>>


►Ex-princ pop-artu
Čestmír Lang

Moje věci sice působí jako čistý pop-art. Přitom jsem nikdy nevytvořil obraz bez poselství, ať už se přitom jedná o historické, literární nebo biografické pozadí, složitou hru s čísly nebo o slovní hříčky.
Robert Indiana, 1991

>>>>


►Designblok – Renesance českého vkusu
Adam Štěch

ilev

studio Llev

Devátý ročník pražského Designbloku nám minulý týden dokázal svojí stále stoupající úroveň. Nejenom pozvaní hosté ze zahraničí, ale i domácí vystavovatelé přispěli k velké úrovni letošní přehlídky designu. Ta se tak dostává ze svého tradičního provinčního postavení na vrchol středoevropské designérské scény.
>>>>


►Pozdní dílo inovátora obrazu
Čestmír Lang

tAPIES

Antoni Tàpies, Ondulacio ocre, 2003, kombinovaná technikAa na dřevě, 210 x 220 cm
Courtesy Sammlung Essl, Klosterneuburg/Wien (A) Foto: Fabrice Gibert© Fundació Antoni Tàpies, Barcelona / VG Bild-Kunst, Bonn 2007

Muzeum Schloss Moyland ležící v dolnorýnské rovině nedaleko města Kleve, je poutním místem obdivovatelů díla Josepha Beuyse. Před více než deseti let poskytli bratří Grintenové, první sběratelé Beuysova díla, zemi Severní Porýní-Vestfálsko jejich rozsáhlou Beuysovu sbírku.
>>>>


Koncern E.ON dobývá Düsseldorf
Čestmír Lang

Piccaso

Pablo Picasso, Bäuerin, 1908, olej na plátně
81 x 65 cm, Staatliche Eremitage St. Petersburg
© Succession Picasso / VG Bild-Kunst, Bonn, 2007


Před šesti lety vstoupil na horkou půdu düsseldorfských muzejí moderního umění nově renovovaný Kunstpalast. Pro jeho sponzorování se rozhodl energetický koncern E.ON patřící mezi první desítku hospodářských gigantů bundesrepubliky.
>>>>

další

diskuze

GHMP bez ředitele

Tiskovou zprávu ze 7. 5. 2007 o odvolání Karla Srpa z místa ředitele Galerie hlavního města Prahy nelze přijmout bez komentáře. V malém českém rybníku je totiž velice málo lidí, kteří by se o zprostředkovávání výtvarného umění 20. století a do jisté míry i umění současnosti zasloužili takovou měrou jako právě Srp. Že se pražský kunsthistorik o svém sesazení z postu ředitele na post kurátora dozvěděl z televize je faktem, který celou skandální záležitost jen dodatečně podtrhuje.
.>>>>

anketa

ANKETA

Mnoha lidem z oboru jsme rozeslali dotaz, který se stále objevuje, ale nic se ohledně jeho zodpovězení a řešení neděje. Prosíme, přispějte i vy! Všechny odpovědi zde uveřejníme.
Máte návod na to, jak zlepšit situaci současného českého umění? Zahrnuto je vše - od kulturní politiky až po umělecký provoz atd.
>>>>

archiv

ARCHIV

edice

nabídka originálů současných českých autorů za výhodnou cenu
Petr Pastrňák >>

diář

Veletrhy, přednášky, akce, novinky, ceny
najdete v DIÁŘI>>

   

DNES

Umění ve veřejném prostoru
Sympozium

Sochařský park Kraví hora, o.s. ve spolupráci s Domem umění města Brna
pořádají sympozium Umění ve veřejném prostoru ve dnech
29. - 30. 10. 2007 v Domě pánů z Kunštátu. Chairman - Václav Hájek;
přednášející - Vito Acconci, Ezio Blasetti, Václav Cigler, Eva Eisler,
Elisabeth Fiedler, Ludvík Hlaváček, Petr Janda, Libor Lípa, Jitka
Kapičáková, Igor Kovačević, Ivona Rajmanová, Tomáš Skalík, Jan Symon,
Yvette Vašourková, Karel Zavadil.


Jiří Černický oceněn v Bělehradě

Kolekce hadrových jehelníčků od Jiřího Černického byla oceněna odbornou porotou na 48. ročníku mezinárodní přehlídky současného umění October Salon v Bělehradě. České a slovenské umění se na něm představilo i prostřednictvím děl Veroniky Holcové, Kateřiny Vincourové a Petry Feriancové.

cernicky

S důrazem na speciální kvalitu asijského umění, ohodnotila porota 2,5 tisíci eury i práce Korejců Chun Sung-Myunga (“Gulpping down a Shadow”) a Kim Hyunsoo (“A Sleeping Boy”). Třetí hlavní cenu získala srbská umělecká skupina Škart a její výšivky textů nazvané „My Female Cooks“, která do tvůrčího procesu zapojila diváka, jenž se v reakci na prožívanou realitu stal autorem díla.


Spranger v Obrazárně Pražského hradu
Obrazárna Pražského hradu získala do své stálé expozice další vzácné umělecké dílo. Formou dlouhodobé zápůjčky od tuzemského soukromého sběratele se dnes první výstavní sál obohatil o rozměrný obraz Bartholomea Sprangera Alegorie na turecké války. Obraz se tak téměř po 400 letech vrátil do prostoru, pro nějž byl stvořen. Olej na dřevě ze sklonku Sprangerovy tvorby doprovází texty vysvětlující obsah obrazu a materiál z reflektografického průzkumu. Ten odhalil četné podmalby.


Spranger
Bartholomeus Spranger, Alegorie na turecké války, olej na dřevě,
165,1 x 104,5 cm, kolem 1610, soukromá sbírka.
Foto: SPH – Jan Gloc


upm

galerienet

kulturnet

transport

ahice

avu

AKADEMIE VÝTVARNÝCH UMĚNÍ V PRAZE

   
Art servis
spacer