Pavel Příkaský |
Obrazy Pavla Příkaského se mohou na první pohled zdát velmi vyestetizované. Elegantní a něžné obrazy, příznačné lazurními barevnými odstíny, se někomu mohou jevit jako přehnaně éterické, dekorativní či krasoumné. Tak tomu ovšem není. Pavlovi se nejedná pouze o estetický, vkusový moment “libého” při vnímání umění - obrazu.
Příkaského tvorba nese řadu společných rysů s některými dalšími
reprezentanty současné malby, kterou bychom s velkými uvozovkami mohli
nazvat jednou z pokračovatelských linií tradiční realistické malířské
tradice. V drtivé většině je tato (čistě hypotetická) malířská škola
zastoupena studenty a absolventy z některých ateliérů pražské Akademie
výtvarných umění, ale patří do ní i jejich profesoři, popřípadě starší
autoři - inspirační zdroje. Do poměrně široké skupiny bychom mohli
zařadit například Jiřího Petrboka, Jakuba Hubálka, Lubomíra Typlta,
Daniela Pitína, Jana Mertu, Patricii Fexovou nebo právě Pavla
Příkaského.
Zájem těchto lidí o realistickou linii malby nezůstává jedinou rovinou jejich díla. Většina z těchto tvůrců spojuje realismus s osobními, politickými a mimouměleckými tématy. Důležitou inspirací jim jsou i odlišné umělecké disciplíny jako je video, instalace, architektura nebo performance. Tím se liší od jiných malířů pocházejících zejména z malířské školy Zdeňka Berana. Ti sami sebe popisují jako jakési novodobé akademiky. Často legračně hájí superiornost ryze realistické malby a argumentují její dlouhotrvající historií a tradicí, která podle nich nepotřebuje jakékoliv přehodnocení. Vraťme se však zpět k Pavlovi a jeho dílům. Příkaský nastoupil na Akademii v roce 2005 a k nemalířským přístupům, k nimž má blízko, postupně přibývala stále častější vyjádření formou obrazů. Dnes už se Pavel přeorientoval takřka výhradně na médium malby, nicméně inspirační zdroje jeho děl stále leží z části na poli nemalířském. Nesdílí obavy ani záštˇ ke konceptuálnímu umění nebo jiným formám vyjádření, ba naopak - východiskem jeho práce jsou mnohdy právě tyto formy umění. Za všechny jmenujme jeho obdiv k dílům rakouského videoumělce Markuse Schinwalda. Schinwaldova práce Pavlovi imponuje svojí podivností i existenciální tělesnou linií. Utažené nákrčníky a těsné košile z Pavlových obrazů jsou přímými pokračovateli Schinwaldových nití křivících ústa, konstrukcí, jež drží tělo v nepřirozených polohách utažených kazajek apod. Nepřirozenost, normativita a škrobenost je však pouze jednou z rovin Pavlova díla. Dalšími tématy, která k nám z Pavlových obrazů mohou proudit jsou pamět a její fragmentárnost, zapomínání. Tlak informací, vjemů a vzpomínek, které na nás neustále odněkud útočí. Na obrazech Pavla Příkaského se zjevují matné vzpomínky na dávné i nedávné děje, detaily, které se v toku událostí rozpadly na tisíce kousků, ze kterých se pokoušíme složit náš dosavadní život. Vybledlé motivy jsou jakýmsi pozůstatkem věčného malířského tématu Vanitas, stárnutí a rozpadu. Ze zážitků a životů nakonec zbudou pouze kusy oblečení a nábytku, zašedlé fotografie neznámých lidí, útržkovité vzpomínky na záběry z televize, z filmových i obrazových pláten. Jejich zpětným vybavováním, zaznamenáním na obrazy a posléze skládáním (bez ohledu na jejich “reálně-historické” kontexty nebo časovou posloupnost) Příkaský buduje nový druh informace, jakési pole roztříštěného vzpomínání. Pavel se ale při práci s pamětí neomezuje pouze na motivy, které jsou na plátnech namalovány. Nejde jen o vybledlé košile a přitažlivost ztracených vzpomínek nebo rekonstrukci jakéhosi narativu pomocí důkazů a pozůstatků. Pavel se dotýká samotné paměti a odkazu média malby. Malby, která je zatížena svou historií, hlubokou figurativní a mimetickou tradicí. MH |
Hledej |
---|
NOVINKY
Art Prague
V první polovině března 2014 se uskuteční letošní ročník veletrhu současného umění Prague Art. Již 13. ročník veletrhu proběhne opět v Kafkově domě (náměstí Franze Kafky 3, Praha 1), nedaleko Staroměstského náměstí, a to v termínu 11.-16. 3. 2014. Příznivci současného výtvarného umění by si veletrh Prague Art určitě neměli nechat ujít, neboť jde o jedinou celoplošnou přehlídku současného výtvarného umění na území České republiky.
Plakát v souboji ideologií 1914 – 2014
V Centru současného umění DOX (Poupětova 1, Praha 7) právě probíhá výstava Plakát v souboji ideologií 1914 – 2014. Výstava představuje plakát coby medium využívané různými ideologickými systémy jako nástroj propagandy. Výstava začala 14. 2. 2014, potrvá do 19. 5. 2014 a doplní ji řada doprovodných akcí, včetně workshopů, přednášek a výtvarných dílen pro rodiny s dětmi. Další informace o výstavě naleznete na webových stránkách galerie Dox www.dox.cz.
Festival Prague Photo 2014
Od 7. do 13. dubna 2014 se letos uskuteční již sedmý ročník festivalu fotografie Prague Photo. Festival se bude konat v Kafkově domě (náměstí Franze Kafky 3, Praha 1), nedaleko Staroměstského náměstí. Navštivte letošní festival Prague Photo 2014 a zjistěte, co je nového ve světě fotografie. Další informace o festivalu naleznete na webu www.praguefoto.cz.
Revize rubrik
V rámci zjednodušení struktury již rubriky diář, artprojekt, edice a výstavy již nejsou dostupné z levé nabídky. Věříme, že tuto změnu a s tím spojenou snadnější navigaci k požadovanému obsahu oceníte.
GENERÁLNÍ PARTNER
Realitní kancelář SVOBODA & WILLIAMS, která nabízí prodej luxusních bytů v centru Prahy stejně tak jako pronájem bytů a rodinných domů v prémiových částech Prahy je generalním partnerem tohoto webu.
|