Evropský šarm v Kalifornii Tisk E-mail

Padesátá léta byla ve slunné Kalifornii ve znamení zcela nového životního stylu, který souvisel s velkým hospodářským boomem v tehdejších USA.

Naprosto přirozenou součástí této nové životní energie se stala architektura i design. Prosklené modernistické vily se staly dějištěm večírků hollywoodských hvězd a nábytek od manželů Eamesových byl zcela přirozenou součástí všech veřejných a soukromých interiérů. Design vtiskl této době svůj nezaměnitelný a nesmrtelný charakter. Byl to design americký, design nové prosperující země, kde si každý může splnit svůj americký sen a postavit si tak v Palm Springs dům od Richarda Neutry nebo Craiga Ellwooda.

Konferenční stolek se třemi kruhovými deskami pro Glenn of California Pracovní stůl navržený pro Glenn of California v roce 1952
Malé servírovací stolky nabržené pro Glenn of California

Jedním z trochu odlišných pohledů na ryze americký kalifornský design této doby zaujímá tvorba designérky a architektky Grety Magnusson Grossman, která do slunné Kalifornie přišla v pozdních třicátých letech z rodného chladného Švédska. Ovlivnění tradičním humanistickým skandinávským designem se zde spojilo s optimistickou atmosférou kalifornského slunce a moře.

Greta se narodila roku 1906. Studovala industriální design ve Stockholmu se zaměřením na textil, nábytek a kov. Po návštěvě USA se s manželem rozhodla natrvalo opustit svou rodnou zemi. V té už během třicátých let začala rozvíjet svůj charakteristický styl, s kterým se později stala miláčkem designérské a architektonické scény Los Angeles. Zkrátka její skandinávský původ byl jiný a styl jejích návrhů tak hned zaujal takové osobnosti, jako byl například John Entanza, šéfredaktor významného magazínu Arts And Architecture a také zakladatel architektonického fenoménu Case Study House. Během padesátých let se Magnusson Grossman stala jednou z nejvýznamnějších osobností designu západního pobřeží. Do této doby také patří její nejslavnější a nejcharakterističtější návrhy. Její velký smysl pro detail a vliv dekoratérské tradice, která by mohla mít více společného s dobovým designem spíše francouzských a italských tvůrců jako byli Ico Parisi či Joseph-André Motte než američtí současníci, byl v Kalifornii výjimečný.

Velký smysl pro eleganci a moderní materiály, které upřednostňovali ve své tvorbě manželé Eamesovi nebo George Nelson, postrádal na druhou stranu něco z kvalit dokonalého řemeslného provedení a to zejména v detailech a výběru tradičních materiálů. Tím se naopak mohly chlubit kreace Magnusson Grossman. Do této kategorie určitě patří mnoho produktů pro značku Glenn of California. Dřevěný nábytek, který v sobě nese tradici rukodělné řemeslné výroby, byl doplňován kovovými detaily.

Varianta 1 svítidla pro společnost Ralph O. Smith z padesátých let
Varianta 2 svítidla pro společnost Ralph O. Smith z padesátých let Varianta 3 svítidla pro společnost Ralph O. Smith z padesátých let

K nejpozoruhodnějším kouskům této kolekce patří určitě pracovní bílohnědý stůl z roku 1952. Architektonické tvarování stolu připomínající tehdejší vilovou architekturu je korunováno úložným prostorem vysunutým nad desku stolu. Citlivá kombinace kovu a dřeva se uplatňuje naopak v jeho nohách, které jsou zakončeny elegantními kuličkami. Stůl se stává nadčasovým unikátem, o který svádí boje sběratelé designu na aukcích a jehož tvarováním se možná inspirovali současní návrháři, jako jsou například Britové Katie Elizabeth Taylor či Wales and Wales. K dalším produktům pro firmu Glenn of California patří i netradiční konferenční stolky, které se sestávají z různěbarevných dřevěných a laminátových kruhů. Jakákoliv zášť proti tradicím a starým věcem, která mezi modernistickými designéry panovala, se tvůrkyně vůbec netýkala. Ba naopak, evropská dekorativní tradice ve spojení s atmosférou kalifornského designu jejím dílům dávala nezaměnitelný charakter. Podobně architektka přistupovala i k tvorbě interiérů a domů, kterých vytvořila pro majetné klienty mnoho. Kombinace nového a starého nebyla v jejích interiérových kreacích něčím výjimečným. Druhou nejznámější částí její tvorby jsou svítidla pro výrobce Ralph O. Smith. Americká obdoba fascinujících evropských svítidel od firem Disderot či Arteluce v sobě spojila materiálovou úspornost a manýristické dekorativní tvarování starého kontinentu. Zcela jednoduchý tvar stínítka byl variován do několika modelů a barev. Praktická trojitá stolní lampa či podlahová Tripod Lamp s nádechem francouzské elegance se staly oblíbenými doplňky interiérů.

Greta Magnusson Grossman dnes patří k ikonám, které výrazně formovaly design a životní styl ve slunné Kalifornii prostředky, které můžeme nalézt spíše v zamrzlé Skandinávii. A právě proto by její specifický a ojedinělý význam neměl být přehlížen v řadách mnohem známějších amerických tvůrců té doby.

Adam Štěch