listek
VÝSTAVY

Galerie Josefa Sudka, Praha
Drahomír Josef Růžička – Amerika
kurátor Jan Mlčoch
25. 1. – 22. 4. 2007

www.upm.cz

ruzicka5

 

 

 

Amerika byla vždy vnímána jako kontinent plný nových příležitostí a místo k svobodnějšímu životu. To si uvědomili i rodiče D. J. Růžičky, když se v jeho šesti letech vystěhovali se svými pěti dětmi z Českomoravské vysočiny do americké Nebrasky. Později přesídlili do New Yorku, kde syn dokončil lékařská studia a otevřel si ordinaci. Od roku 1909 se intenzivně věnoval fotografii a navázal kontakty s představiteli progresivní americké fotografie. Osudové bylo jeho setkání s Clarencem H. Whitem, se kterým se podílel roku 1916 na založení sdružení Pictorial Photographers of America.

Roku 1921 navštívil D. J. Růžička „starou vlast“ a zároveň zapůsobil na mladé fotografy – Josefa Sudka, Jaromíra Funkeho, Adolfa Schneebergera, Jana Lauschmanna, Jiřího Jeníčka a jejich generační druhy, ale současně i některé usedlejší kolegy, například Jaroslava Krupku, Jana Srpa, Aloise Zycha ad. Stoupenci této „nové školy“ se řídili Růžičkovým krédem dokonalý negativ = dokonalá zvětšenina a odmítali jakoukoliv další manipulaci ve fotografii. Pro jejich postoj se vžilo označení purističtí piktorialisté. Vedle nové estetiky a preference jiných technologických postupů fotografie se s příjezdem Růžičky v české fotografii objevilo i nové velké téma: Amerika a město New York. Růžička fotografoval v jižní části Manhattanu a v docích, v Centrálním parku, na dnes již neexistujícím Pensylvánském nádraží, na Páté avenue, Wall Street, u kostela Nejsvětější Trojice a na Brooklynském mostě. Fascinován byl i jednotlivými mrakodrapy (Empire State Building, Chrysler Building, Woolsworth Building ad.), Jiří Jeníček později psal o autorově „hymnické chvále“ mrakodrapů.

Ve dvacátých letech Růžička v Čechách propagoval při zhotovování fotografií měkce kreslící objektivy (při exponování nebo při práci na zvětšenině) a bromostříbrné papíry. Překvapivě progresivně se ale šestašedesátiletý autor zachoval roku 1936 při návratu z poslední návštěvy Čech, kdy si zakoupil nový kinofilmový aparát Kodak a barevný inverzní film. Na něj později exponoval řadu snímků, které jeho dílo znovu aktualizovaly.

V Čechách jeho výstavy ve dvacátých letech organizovali přátelé z pražského Českého klubu fotografů amatérů a Klubu fotografů amatérů na Královských Vinohradech, Růžička ale vystavoval též více než půl století na řadě míst po celém světě. V polovině padesátých let publikoval Jiří Jeníček v časopise Československá fotografie několik článků, ohlašujících návrat klasiků české moderní fotografie. Vedle Františka Drtikola, Eugena Wiškovského, Jaromíra Funkeho a Josefa Sudka to byl roku 1957 i Drahomír Josef Růžička. Současně vznikla i malá monografie, která vyšla o dva roky později v SNKLHU. Zařazením jeho medailonu do výstavy Osobnosti české fotografie I. roku 1973 byl návrat D. J. Růžičky do české fotografie završen.

zpět

Art servis
nejmensi
zpět hl. strana
archiv
kontakt
napište nám