RECENZE recbalken

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech
Fotografie 70. let,
kurátoři Pavel Vančát a Jan Freiberg
2. 9.-28. 10. 2007

Plakáty pro Nábytek, fotografie Myška, design Horák

simanek

Dušan Šimánek, z cyklu Ticho, 1979, cibachrom (pracovní dobové zvětšeniny)

Precek

Ivo Přeček, z cyklu Zrcadla, kolem 1980

Stehli

Iren Stehli, z cyklu Oslavy, 70. léta

Tuma

Michal Tůma, z cyklu Čekání na rozhovor, 1972

 

 

K smíchu i pláči
Fotografie 70. let
Lenka Lindaurová

Ačkoliv se fotografie jako umělecký obor u nás pevně etablovala už v 60. letech také založením speciální fakulty vysoké školy, teprve nedávno se otevřely některé diskuse o vnímání tohoto média. „Spor“ se týká komplikovaného dělení na takzvanou klasickou fotografii a užití fotky jako média ve výtvarném umění. Mladá kurátorská dvojice Pavel Vančát a Jan Freiberg se už několika výstavami pokusili tyto předsudky překonat.
Po výstavě Fotografie?? se nyní na stejné místě v klatovské galerii otevřela přehlídka Fotografie 70. let, na níž se kurátoři svým výběrem bez kategorizování snažili podat spíš obraz doby, jak na ni s odstupem můžeme pohlédnout dnes.
Nejde ani tak o světovost či provinčnost a epigonství české fotografie, jako spíš o obraz doby, kdy slušní lidé ztráceli naději a společnost byla masově krmena lživou propagandou skrytou za lyrický blábol poklidného, ekonomicky a umělecky zdravého života. Kurátoři nepodlehli současnému trendu adorování „sedmdesátek“ a šli po dostupných materiálech v původní formě - od fotografií v dobovém tisku až po umělecké kusy z výstavních síní. Postupně odhalili přechod od nadšené amatérské fotky různých spolků až po tvorbu prvních absolventů FAMU. Využili i provinční interiér galerie, který stačilo doplnit portrétem tehdejšího prezidenta Husáka, několika nábytkovými drobnostmi a nehynoucím půvabem přebalů gramodesek, abychom se ocitli o třicet let zpátky.
Na výstavě je čitelných několik okruhů. Dokumentární fotografie zachycující sociální traumata i slavnosti doby, aranžovaná figurativní a módní fotka, zátiší, abstrakce a montované experimenty, příležitostné snímky a konceptuální hry. Sedmdesátá léta si stále uchovávají něco z vizuálních převratů předchozí dekády – jakési dozvuky nadšení, které vyplývalo z víry v moc obrazu a svobody vidět, možnosti propojení umění s běžným životem. Česká tvorba byla o několik stupňů naivnější než světová z důvodů izolace. Také kódování k dvojímu čtení (oficiální plus podtext) sehrálo svou roli. A konečně náš sklon k nedělní chvilce poezie: lyrizace, sentiment a modernistická víra v autonomii umění.
Podle Viléma Flussera se naše dějiny vynálezem fotografie změnily. Máme jejich obrazy, vlastníme fikce, podle nichž zpětně inscenujeme minulost. Kurátoři si našli strategii, kterou použili k vytvoření obrazu jedné mrazivé a potměšilé dekády českých dějin. Ten obraz není lichotivý ani vůči době, ani vůči fotografii. (Nemá smysl zde jmenovat výjimky, protože výběr je tematický a náladový, nikoli reprezentativní.) A tak z výstavy vychází obraz „pohádkové“ země se syndromem ztráty sebevědomí a sebeironie a také zpráva o tom, že tu chybí výraznější osobnosti, kdežto slušných fotografů je dost.


sTACH

Dalibor Stach, bez názvu, 70. léta, majetek rodiny

hOLOMICEK

Bohdan Holomíček, bez názvu, poč. 70. let, na kartonu

 

Art servis
nejmensi
zpět hl. strana
archiv
kontakt
napište nám