Designblok – Renesance českého vkusu
Adam Štěch
Devátý ročník pražského Designbloku nám minulý týden dokázal svojí stále stoupající úroveň. Nejenom pozvaní hosté ze zahraničí, ale i domácí vystavovatelé přispěli k velké úrovni letošní přehlídky designu. Ta se tak dostává ze svého tradičního provinčního postavení na vrchol středoevropské designérské scény.
Oproti minulému roku, kdy bylo Superstudio experimentálně umístěno v rozestavěném bytovém komplexu, se letos opět vrátilo do industriálních prostor karlínské haly v Thámově ulici. Velký, otevřený prostor nabízí příjemné prostředí k vystavování, ale i odpočinku a setkávání návštěvníků. V přední části haly byla umístěna instalace firmy Vitra, nad níž se vznášel obrovský bílý nafouknutý balon ne nepodobný zastřešení pavilonu galerie Serpentine od Rema Koolhasse minulý rok v Londýně. V přední části byly rovněž umístěny instalace dalších společností a tematických výstav. Jednou z nich byla i neobvyklá exhibice Domácí umění, kterou skrývala kulisa ikonického rodinného domu z šedesátých let, zvaného lidově šumperák. Návštěvníci zde mohli vidět nepřeberné množství kutilských výtvorů, které byly vytvořeny během sedmdesátých let. Tyto předměty jaksi popírají design a všechna jeho pravidla, ale možná i proto se instalace stala jednou z nejúspěšnějších letošní přehlídky. Velkým hitem mělo být letos představení nové kolekce skláren Květná, která zaměstnala tři velké evropské designéry. Arik Levy, Jean-Marie Massaud a Marco Souza Santos vytvořili tři autorské série. Avšak každá zůstává někde pod standardním výkonem všech tří designérů. U Arika Levyho zcela chybí jeho tradiční, jakoby neúplný pohled na designérské objekty, jak to například předvádí u skla pro firmu Baccarat. Jistě nejzajímavějším se pak stává alespoň série Float od Santose, která si pohrává s naším zrakem. Celkově si však myslím, že projekt, který přivádí do českého prostředí zvučné světové designéry, je sice skvělý, ale za jakou cenu? Kde je kvalita designu? Ta se spíše ztrácí za marketingovými triky.
Naopak zklamání se neuskutečnilo v další očekávané kolekci. Legenda českého designu UP závody vstala z mrtvých. Uměleckému řediteli nové kolekce Maximu Velčovskému a celému týmu firmy se podařilo skvěle navázat na prvorepublikovou vzdušnost a čistotu nábytku Jindřicha Halabaly. Toho připomíná dvojice re-designů, stolku a jeho slavné trubkové židle H 79. V současné kolekci se pak sešla elita českého průmyslového designu. Jiří Pelcl navrhl vlnitou knihovnu Comenius, která vychází už z jeho dřívějších prací, studio Olgoj Chorchoj vytvořilo dřevěný retro-futuristický stůl Jazzper a Martin Hašek minimalistické křesílko Little big box. Sám Maxim Velčovský do kolekce přispěl jednoduchým a velice praktickým sofa Mosaic, které pracuje s různými druhy potahových materiálů a navzájem je kombinuje. Vytvořil tak nábytkový objekt připomínající obyčejné sofa, kterému byly implantovány cizorodé prvky. Autor vytvořil design, který může využít jak bohatý manažer ve svém luxusním bytě, tak i biker ve své dílně. Designér vystihl rozmanitost naší společnosti. Dalším potěšujícím faktem může být i produkce drátěné židle Klára od studentky VŠUP Kláry Šípkové. UP závody se tak do budoucna mohou stát velkou silou v českém nábytkovém designu. Už jejich první kolekce ukazuje velkou sílu a rozmanitost designérských přístupů a ochotu využit třeba i začínající zajímavé studenty.
V již tradiční sekci Mléčná dráha středoevropského designu byly představeny projekty mladých etablujících se designérů. Nejzajímavější z nich byla jistě dvojice švédských designérek pracujících pod jménem Folkform. Jejich čistý nábytek, převážně ze sololitu ozvláštňují povrchovými úpravami. Praví motýli nebo lesní byliny jsou pomocí tlaku zcela zapuštěni do povrchu objektů.
Jedním ze zahraničních hostů byla i holandská designérka Ineke Hans. Ta představila úspěšnou výstavu Some’thing to read v malé šedé místnosti. Nacházel se zde jak její autorský design, tak i poslední práce Fracture furniture pro italskou firmu Cappellini. Hned vedle jste se mohli dostat skrz skříň do bílého světa fantazie a snu. Výstava Křehký představila v originální instalaci Maxima Velčovského best of českého porcelánu a skla. Jak křehký je tento materiál, tak i tak křehce jste si zde mohli připadat. Podlaha z drceného papíru, na obzoru pohoří, z kterého jako na surrealistických obrazech vyrůstají monumenty naší designérské tvorby. Svojí schopnost vytvářet nečekaná prostředí využil Maxim Velčovský ještě jednou. Pro společnost Konsepti vytvořil v jejich showroomu instalaci kultovní italské firmy Cappellini. Hlavním tématem se stalo auto. Místnost se zaplnila pneumatikami, olejovými skvrnami, kanistry a videi s legendárními automobilovými filmy. Celkově, letos se instalace jednotlivých výstav staly poměrně silnou stránkou letošní přehlídky. Patří k tomu i barvitá instalace Nike, která představovala historii slavné značky. Čtyři zajímavé, ale zcela odlišné místnosti však vytvořily nesourodý a možná až přeplácaný celek.
V zadní části superstudia jsme mohli shlédnout desítky českých etablovaných i začínajících designérů a studií. Nejzajímavější produkty vystavovaly například Llev, Boa design, studio NDR nebo studentka VŠUP Lucie Koldová.
Designblok byl ještě doplňován řadami dalších výstav a akcí, jako byly výstavy Husákovo 3+1, výročí sklárny Moser v UPM nebo představení 17 současných švédských designérek v Českém centru. Tyto výstavy však budou pokračovat i po skončení designbloku.
Designblok 2007 byl výrazně úspěšnější než předešlé ročníky. Širší veřejnost už pomalu dostává podvědomí o designu, které bylo v naší společnosti tolik potlačeno za minulého režimu. Zjišťujeme, že design je věc, bez které nemůžeme a ani nechceme žít. Tyto podmínky mohou jedině napomoci úrovni českého designu. A troufám si tvrdit, že právě nyní probíhá porevoluční renesance naší designérské tvorby a i její prezentace. Pražská přehlídka napomáhá vzájemnému setkávání tvůrců a zákazníků a možná i ovlivňování jejich vkusu dobrým směrem.
Folkform |
Domácí umění
Znovuvzkříšení UP závodů
Nike
NDR, Daria Podboj a René Šulc
Marco Souza Santos pro sklárny Květná
|