DIÁŘ |
>
ART IS STEEL
European Contest for Monumental Sculpture 2006-2007 V roce 2006 byla vyhlášena společností Arcelor Mittal Distribution evropská soutěž ART IS STEEL na téma ocelová monumentální socha. Do prvního kola se přihlásilo 650 umělců z 29 evropských zemí. Do druhého kola bylo odbornou porotou vybráno pouze 20 umělců, kteří realizovali svůj návrh formou modelu v měřítku 1:10. Z tohoto kola vzešel také katalog, který je ke stažení na webových stránkách soutěže www.art-is-steel.com. Do finále postoupili 3 účastníci: 2 umělci z Francie a 1 umělec z České republiky. Autor projektu, Tomáš Medek (1969, www.medek.cz), pracuje jako odborný asistent Ateliéru sochařství I. Michala Gabriela na Fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. V jeho sochařské tvorbě se projevuje velký zájem o podrobné studium struktur. Dominantní téma je tvar krychle s někdy uspořádanou, jindy chaotickou strukturou. Známá je jeho Lžičková krychle, kterou můžeme vidět ve Veletržním paláci v Praze. Strukturou se také inspiruje při realizaci rozměrné práce nazvané Tangle/Untangle, která je tvořena systémem čtvrtkruhových segmentů. Jejich spojováním do celku vzniká nepřeberné množství variací zauzleného tvaru. Postupně směřuje od tvarové redukce k složitějším morfologickým formám. V současné době se autor zabývá novými 3D technologiemi jako je např. metoda FDM Rapid Prototyping, 3D digitalizace a měření, jinými slovy jde o techniku prostorového 3D tisku a 3D skenu, která mu umožňuje vytváření těch nejsložitějších strukturálních objektů, jež jsou bez ní prakticky téměř nerealizovatelné. Vyhlašovatel soutěže Arcelor Mittal Distribution je světovým lídrem ve výrobě a distribuci oceli. Tato navýsost průmyslová společnost si neklade jen technicko ekonomické cíle. Snaží se navázat intenzivnější propojení s umělci, kteří využívají ocel jako surový materiál pro svou práci a tímto spojením mezi uměním, technologií, vědou a průmyslem se snaží připravit krásnější zítřejší svět. >The Art Of Can Od 16. do 26. října 2007 se můžeme seznámit s exponáty, jejichž hlavním stavebním prvkem je modrostříbrná plechovka. Vznikly v rukou známých i neznámých, umělců i amatérů, ve kterých vyhlášení soutěže The Art of Can podnítilo chuť tvořit. S kreativními výtvory si nezadá ani samotná expozice, která se bude rozprostírat na souši i na vodě… Účast v soutěži byla otevřená všem bez rozdílu věku, pohlaví a vzdělání – důležitá byla chuť vymýšlet nové věci a soutěžit se stejně nadanými a zapálenými lidmi.
|
>GAALERIIE.NET internetová galerie současné architektury Internetový projekt je založen na kombinaci video-přednášky a výstavy v internetovém prostoru s využitím interaktivních možností, které internet poskytuje. Ke každé výstavě vyjde tištěný katalog, který je určen těm, kteří dávají přednost tištěným informacím. Na videu mluví autoři o své tvorbě a zároveň se na seznamu projektů označuje projekt a téma, o kterém se právě zmiňují a otevírá se řada fotografií, vizualizací, plánů a informací k projektu, které si návštěvník může podle zájmu zvětšit a prohlédnout. Návštěvník stránek si může ze seznamu hlavních témat a ze seznamu projektů volit z video-přednášky podle svého výběru. Jako první se v internetovém prostoru GAALERIIE.NET představilo rakouské studio ARTEC Architekten. >Edison v Brně V roce 2007 vyhlásilo statutární město Brno v rámci projektu „Sochy pro Brno" výtvarnou soutěž na realizaci sochařského díla věnovaného připomenutí slavného amerického vynálezce Thomase Alvy Edisona (1847-1931), který měl v roce 1882 uplatněním elektrického osvětlení v brněnském městském divadle zásluhu na prvenství města Brna v evropském kontextu. Navrhovaný prostor pro umístění díla je před obchodním domem Centrum v blízkosti Mahenova divadla. >Přednáška Digitální laboratoř AVU v Praze letos nadále pokračuje v retrospektivních přednáškách mladých umělců a teoretiků. Experimentátorka Markéta Baňková v roce 1997-99 vytvořila první český netart Mesto.html a později New York City Map. V retrospektivní přednášce Lyrický zvuk techniky představí svou netartovou i animovanou tvorbu, film Smysly života, website Scribble a uvede specifická média netartu vůbec. Kromě toho popíše i podmínky, ve kterých tyto projekty vznikají, a jak fungují v mezinárodních souvislostech. V závěru se
|
>Cena od Jiřího Kovandy Vladimir Skrepl, Ona, pes a svíčka z výstavy Lovci lebek >10th International Istanbul Biennial
Istanbul Chris Johanson, We Are Modern Death Istanbulská nadace pro kulturu a umění pořádá desátý ročník tamního bienále. Letos nebude omezeno žádným zastřešujícím tématem, ale představí uměleckou produkci založenou na kolektivní inteligenci, procesu žití a srovnávání se s vlastní psychikou.
|
zpět hl. strana |