RECENZE recbalken

Karel Malich

vydala Galerie Zdeněk Sklenář

 

 

 

malich1

Co přechází do věčna – Monografie Karla Malicha
Lenka Lindaurová

Jeden z nejdůležitějších českých současných umělců starší generace, Karel Malich, se právě dočkal své nejvýznamnější monografie: od dnešního dne je v pražské Galerii Zdeněk Sklenář ke koupi téměř šestikilová kniha představující spíš umělecký objekt než publikaci.
„Chci, aby český národ přestal mít strach z krásy, aby neměl tak malé sebevědomí, a chci působit lidem potěšení,“ říká galerista Zdeněk Sklenář nad megalomanskou knihou, která je v galerii vystavena a doprovází ji komorní výstava zatím nezveřejněných Malichových kreseb a pastelů ze 70 až 90. let.
Karel Malich (1924) patří bezesporu ke špičce našeho umění a kdyby žil v zahraničí, zřejmě by se stal skutečnou světoznámou hvězdou. Jeho umělecký projev ať už v abstraktních obrazech či plastikách je založen na hlubokých vnitřních prožitcích, které umělec dokáže zcela jasně artikulovat. Autor textu monografie Karel Srp v závěru velmi podrobných rozborů všech etap Malichovy práce o jeho životním tématu v dialekticky pojmenované kapitole Jednota světa píše jako o světelné vizi: „…prostor, soustředěný do jednoho bodu, se vzápětí rozšiřuje do všech stran, čas, omezený na jeden okamžik, bezprostředně přechází do věčna.“ Téma kosmu, propojení zkušenosti mezi nebem a zemí v Malichově tvorbě vedly Sklenáře i k tomu, aby v devíti exemplářích knihy použil kevlarovou vysokozátěžovou vazbu – tyto kusy hodlá v roce 2011 vyslat z Bajkonuru do kosmu. Malich se tak opravdu dostane až na práh věčnosti.
I jeho pozemská monografie ve zhruba tisícovém nákladu už je svým způsobem Malichovým pomníkem. Ochranné pouzdro je navrženo samotným umělcem a svou barevností je v knižní produkci netypické – vlastně vypadá jako Malichovo samostatné dílo. Přebal i vazba monogarfie mají jasně oranžovou barvu s vytlačenými stříbrnými liniemi připomínajícími Malichovy legendární drátěné objekty. Reprodukce jsou výjimečné v opakování velkých detailů rozkošnicky tištěných přes celou dvoustranu a fascinujících čtenáře svou okázalou demonstrací velké podívané. Exotičnost knihy je dána jejími technickými parametry: silný papír svázaný v pěticentimetrovém hřbetu, technologie tisku barev – to byly požadavky v našich poměrech neuskutečnitelné. Proto se tisklo v Číně v tiskárně Artron, která už za předchozí knihu Františka Kupky, kterou zde Zdeněk Sklenář realizoval, získalo prestižní ocenění nejkrásnější knihy v Asii, Grand Prix Honk Kong. Kupkova kniha byla vyrobena v několika variantách s vazbou osazenou diamanty a dokonce i se čtecím stolkem z vzácného dřeva. Takové „radostné události“ Sklenář uskutečňuje právě bibliofiliemi: v minulosti se týkaly například umělců Zdeňka Sýkory a Milana Grygara, souboru grafických listů Boštíka, Grygara, Malicha, Sýkory. V budoucnu se chystá na knižní pomníček také pro Václava Boštíka a Zdeňka Sýkoru, jež jako galerista také zastupuje.
Malichova „oranžová cihla“ se dá zakoupit pouze v Galerii Zdeněk Sklenář. Stojí 4600 korun, sto kusů má vloženo originální serigrafii (8700 korun), ty už jsou však nyní téměř rozprodány.
Cena, velikost, let do kosmu – nic z toho není pro Sklenáře zbohatlická marnivost. Velká energie, kterou Malichovo dílo obsahuje, vyžaduje velké činy: galerista je vnímá jako nejhlubší pochopení podstaty věcí.
zpět

Art servis
nejmensi
zpět hl. strana
archiv
kontakt
napište nám