listek
VÝSTAVY

Galerie ad astra, Kuřim - zámek
Robert Gschwantner
Eva Sakuma
12. 9.–14. 10. 2007


www.ad-astra.cz

saKUMA

Eva Sakuma, Marie, 2004, plast, plátno, 42 x 45 cm

Po prázdninové pauze představuje Galerie ad astra dva umělce, se kterými pracuje i kurátorsky. Společně se zde představují dva autoři, kteří se doposud vůbec neznali. Spojuje je materiál, z něhož vytvářejí svá díla. Tato galerie se zaměřuje převážně na malbu, ale současná výstava chce ukázat, že pro obrazy není někdy malby vůbec třeba.
Robert Gschwantner se narodil roku 1968 v Steyru v Rakousku. V současné době žije a pracuje v Berlíně. Eva Sakuma se narodila 1975 v Praze, kde absolvovala 2001 VŠUP a kde nyní také žije a pracuje.
Gschwantner vytváří z transparentních plastových trubiček objekty i obrazy. Obrazy vytváří napínáním jednotlivých trubiček vedle sebe, až vytvoří plochu obrazu. Trubičky pak plní různě barevnými oleji nebo glycerinem. Jeho dřívější tvorba byla zcela abstraktní, v poslední době se naopak zabývá tematicky konkrétní krajinou a to přírodní i industriální.
Sakuma začínala s jemnými a křehkými objekty a obrazy, vytvářenými z rýže. Pak si našla stejný materiál, jako Gschwantner, transparentní plastové trubičky. Ty však používá úplně jiným způsobem. Stříhá je na různě dlouhé kousky, které pak lepí jejich průřezem jeden vedle druhého na plátěný podklad. Vznikají tak plastické obrazy, které ani nepotřebují žádnou barvu. Tématem jsou portréty a krajiny, většinou z Japonska, kde autorka se svým japonským manželem často pobývá. Kromě této své originální techniky dokáže i několika klasicky malovanými obrazy přesvědčit, že je excelentní malířka.
Robert Gschwantner je zkušený autor, od roku 1995 měl již přes 20 samostatných výstav, většinou v Rakousku, Itálii a Německu. Eva Sakuma naproti tomu kromě asi 15 společných výstav měla doposud pouze jednu výstavu samostatnou. Její originalita a přesvědčivost si rozhodně zaslouží tuto autorku daleko více propagovat, o což se snažíme i touto společnou výstavou s autorem s evropskými zkušenostmi.

Gschwantner

Robert Gschwantner, Potsdammer Str. 50, 2005, glycerin, plast, dřevo,
60 x 90 cm

Art servis
nejmensi
zpět hl. strana
archiv
kontakt
napište nám