editorial

zahraniční výstavy

OP ART v Schirn Kunsthalle

uvod_opart

recenze
Typický obraz typické situace
Lenka Lindaurová

novasin

Galerie Nová síň v Praze, snad jediná tohoto formátu vybudovaná pro konkrétní funkci, v šedesátých letech bašta aktuálního moderního umění v supervizi Jindřicha Chalupeckého, po roce 1989 prostor hostující hvězdy jako Gordon Matta-Clark či Tony Craig, je dnes nejubožejším výstavním prostorem. Přesto se tváří, že má program, přesto pronajímá dva prostory za nemalé peníze a přesto ji využívají i „seriozní“ instituce jako woxart (bývalé art.cz) k prezentaci předních autorů.
více recenze>>


téma
Slezsko – perla v české koruně

madona_doudlebska

Madona doudlebská, Praha (?), kolem 1436 (?), dřevo, tempera, zlacení, malba na zadní straně přenesena na nové plátno


Výstava Slezsko – perla v české koruně, kterou připravila Národní galerie v Praze a probíhá až do 8. dubna ve Valdštejnské jízdárně, není historickou expozicí. Snaží se zmapovat kulturní vztahy Čech a Slezska od gotiky po baroko a doložit jejich vzá-jemné vazby a kontakty, inonografické souvislosti konkrétních uměleckých děl v jejich konfrontaci. První část výstavy, nazva-ná Zlatá doba Lucemburků, se věnuje období vlády této dynastie (kolem 1360– 430), které vyznačoval rozkvět gotického umění. Následující oddíl V záři rudolfínské Prahy se týká časů císaře Rudolfa II. (1576–1612). Třetí téma výstavy se vztahuje k éře vrcholného baroka, konkrétně k době od ukončení Třicetileté války (1648) až po připojení většiny Slezska k Prusku před po-lovinou 18. století. Hlavním cílem projektu je představit významnou kulturní oblast střední Evropy, jejíž historické dědictví je společné několika národům – a právě proto bylo z řady důvodů v moderní době opomíjeno a různě interpretováno.
Jejího kurátora Víta Vlnase jsme se zeptali>>


rozhovor
Meda Mládková

meda   foto: Lubomír Fuxa

Jakým způsobem hodnotíte činnost památkového úřadu ve spojení s korupcí?

Nesčetněkrát mi bylo naznačováno, abych nabídla úplatek, což jsem samozřejmě nikdy neudělala. A díky tomu tu probíhaly různé obstrukce ze strany památkářů. Několik kauz bylo opravdu absurdních. Tady třeba byly nádherné původní parkety, které byly prošlapané. Řada odborníků mi radila, abych si je nenechala vyndat, že se dají zakonzervovat. Jednoho dne přijedu a parkety nikde. Dozvěděla jsem se, že se o těch parketách mělo jednat v určitou dobu u památkářů a mě samozřejmě nikdo nepozval. Když jsem se k nim vypravila, netroufali si mě vyhodit. Ale na moje návrhy měli jedinou kategorickou odpověď: vše musí zůstat tak, jak je vedeno v dokumentaci z roku 1945. Dnes se naštěstí poměry na památkovém úřadu změnily, většina lidí se vyměnila a památkáři jsou nám velmi nápomocní, čehož si vážím.
celý rozhovor>>


diář
Veletrhy, přednášky, akce, novinky, ceny
najdete v DIÁŘI>>

edice
nabídka originálů současných českých autorů za výhodnou cenu
Tomáš Císařovský>>


 

diář
Cena v Bologni pro Jakuba Nepraše

Čerstvý diplomant Akademie výtvarných umění Jakub Nepraš si z mezinárodního uměleckého veletrhu ARTEFIERA ART FIRST v italské Bologni přivezl hlavní cenu Premio Euromobil 2007. Na veletrhu, který se letos zaměřil na objevování nejnovějších trendů v mezinárodním umění, ho zastupovala pražská Galerie Vernon. více>>

babylon

recenze

Válečné umění a propaganda
(1930 – 1945)

propaganda

Petr Vaňous

V mnoha výstavách týkajících se umění 30. a 40. let 20. století jsou tématicky sledovány především tendence moderny a souvislosti jejího vývoje. Současně vznikající dobová díla se vztahem ke státní a válečné propagandě bývají zohledněna jen zřídka, pokud nejsou zcela ignorována. Přitom je takovýchto děl v muzejních depozitářích spousta. Jako relikty problematické epochy (německý nacismus, sovětský komunismus apod.) spojené s brutální diktaturou jsou ale součástí historického dědictví a konzervují v sobě tehdejší exponovanou politickou ikonografii.
více >>


recenze

Co přechází do věčna – Monografie Karla Malicha
Lenka Lindaurová

malich 2

Jeden z nejdůležitějších českých současných umělců starší generace, Karel Malich, se právě dočkal své nejvýznamnější monografie: od dnešního dne je v pražské Galerii Zdeněk Sklenář ke koupi téměř šestikilová kniha představující spíš umělecký objekt než publikaci. více >>


téma+

„BÁSNÍŘ“ GRIGORIJ MUSATOV
1889–1941
Barbora Klímová

musatov

„Být na správném místě ve správnou dobu je životní výhra“, to se však poštěstí jen někomu. Závan štěstí skromně potřísnil i ruského malíře Grigorije Musatova, který po dezerci z procarské Bílé armády emigroval v roce 1920 do Československa a zůstal zde až do své smrti v roce 1941. Původním cílem však byla Paříž, a tak je škoda, že nelze provést experiment s na buňku stejným Musatovem, který by se usadil právě v Mecce umění meziválečného období.
více téma +>>


Musée Nissim de Camondo
Jana Máchalová

comondo

V luxusní čtvrti Paříže u parku Monceau bylo právě před 70.lety otevřeno muzeum se sbírkami uměleckých a dekorativních předmětů pocházejících téměř výhradně z 18. století. Vášnivý, tvrdohlavý a metodický Moise de Camondo (1859–1935) se rozhodl odkázat tuto kolekci, kterou nashromáždil za celý život a umístil ve své rezidenci, francouzskému státu. Stala se tak součástí Musée des Art Décoratifs.
více>>


recenze
Recyklace vlastní manýry
Malíř Zdeněk Beran má retrospektivu v Národní galerii
Lenka Lindaurová

Retrospektiva malíře Zdeňka Berana v Národní galerii odráží dokonale fenomén českého průměru: najdeme v ní snaživost, technický um, rigidní formálnost, lyrický podtext a falešnou sebereflexi v názvech děl.



Beran (1937) měl jediné opravdové chvíle na začátku své tvorby v padesátých letech. Expresivní krajiny a portréty, kubizující zátiší na počátku výstavy o tom svědčí. Od šedesátých let až do současnosti zůstal Beran viset v zajetí chtěné formy i své schopnosti perfektní, leč prázdné malby.

více>>


 

Alena Kučerová Přehled
grafika – plechy – objekty

Galerie hlavního města Prahy
Dům U Kamenného zvonu

Staroměstské náměstí 13, Praha 1
28. 2.–29. 4. 2007


DAN VÁVRA - JAK SE DĚLÁ HRA


Digitální laboratoř AVU v Praze Vás zve na přednášku
DAN VÁVRA - JAK SE DĚLÁ HRA.
Legendární tvůrce počítačové hry Mafie Dan Vávra představí ve své přednášce tvorbu počítačových her.
-psaní scénáře
-organizace týmu
-software pro tvorbu her
-časová náročnost vývoje her
-technické omezení he
r

AVU v Praze 28. 2. 2007 / 17h
U Akademie 4, Praha 7, učebna č.6, vstup volný
http://dl.avu.cz , support www.is.cz


Galerie Futura
Punctum

futura

Jesper Alvaer, Zbyněk Baladrán, Ondřej Brody a Kristofer Paetau, Radim Labuda, Ján Mančuška, Michal Pěchouček, Ivan Svoboda

vivid / svěží

Na výstavě budou představeny nové video práce umělců, kteří se zúčastnili výměnného residenčního projektu FUTURY a centra pro mediální umění VIVID v Birminghamu

Vystavující umělci: Jiří Černický (CZ), Reuben Henry (UK), Karin Kihlberg (S).


27. 2. – 6. 5.2007
otevřeno středa– neděle 11.00-18.00
www.futuraproject.cz


Karlin Studios si vás dovolují pozvat na zahájení výstavy
VÍT SOUKUP – ARMÁDA PRO REPUBLIKU

soukup

vernisáž středa 28. 2. 2007 od 19:00
výstava bude otevřena do 18. 3. 2007

otevírací hodiny: út - ne:
12: 00–19:00



CZECH GRAND DESIGN 2006
/ Výroční ceny Akademie designu ČR

Výroční ceny bývají v jakémkoliv oboru možností pravidelně upozorňovat veřejnost odbornou i laickou na mimořádné osobnosti a činy v daném oboru. Jsou možností ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci široké veřejnosti se lépe orientovat na konkrétní oborové scéně.
více
>>


Aktuální informace
z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze – únor 2007
více diář>>



Podrobný přehled výstav na stránkách
výstavy>>

archiv časopisu

logo_gaaleriie

logo upm

logo_kulturnet

logoartransport

avu
AKADEMIE
VÝTVARNÝCH UMĚNÍ V PRAZE

logo_ahice

diář 
diskuse
aukce
shop
téma
téma +
rozhovor
genius loci
výstavy
recenze
talent
artprojekt
fejeton
edice
cestování
architektura 
knihy

 

 

Art servis
nejmensi
zpět hl. strana
archiv
kontakt
napište nám