TOP TEN
10 nejdražších položek dražených ve světových
prosincových aukcích
10 nejdražších položek dražených ve světových
listopadových aukcích
archiv |
|
Sochu z vily Tugendhat koupil neznámý sběratel za milion liber
Sochu nazvanou Torzo kráčející ženy, která byla původně v brněnské vile Tugendhat, koupil při dnešní dražbě v londýnské aukční síni Sotheby´s neznámý sběratel za milion liber, tedy zhruba za 42 milionu korun. Sochu chtěly koupit i Moravská galerie v Brně a Musée d'Orsay v Paříži, ale částka, za niž byla nakonec prodána, byla nad jejich současné fi-nanční možnosti, uvedlo dnes české ministerstvo kultury.
Dosažená cena byla jedním z prvních velkých překvapení dnešní velké aukce impresionistických, surrealistických a německých děl, na kterou přišlo na 650 lidí. Dražitel začal na 180.000 liber, ale nabitý sál pak s úžasem sledoval, jak cena hladce přeskočila odhadované maximum 350.000 liber. Když dosáhla dvojnásobku byl ruch v sále znatelnější, pak se cena na chvíli zastavila na 900.000 liber, ale nakonec je plavmo přeskočila a dosáhla skoro trojnásobku odhadu. Prodána byla za nece-lých pět minut.
České ministerstvo kultury chtělo při dnešní aukci sochu získat. Infor-movalo ČTK, že ministr kultury Václav Jehlička po projednání s premié-rem Mirkem Topolánkem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem to uložil řediteli Moravské galerie Marku Pokornému. Před skončením auk-ce by ale bylo netaktické informovat veřejně o finančním limitu nebo o tom, že se zástupce galerie s tak výrazným zájmem o dražené dílo auk-ce zúčastní.
Vydražená socha byla až do roku 2006 v držení právě Moravské galerie v Brně, ale pak byla vydána rodině Tugendhatově podle zákona o zmír-nění některých křivd způsobených holokaustem. Sochu vytvořil Wilhelm Lehmbruck.
Na základě stejného zákona požádali Tugendhatovi o vrácení celé vily. Podle právního názoru města není však vydání tímto způsobem možné, norma totiž nehovoří o nemovitostech, pouze o uměleckých dílech. Za-stupitelé se na svém posledním zasedání shodli, že je třeba najít jinou cestu, jak vilu převést dědicům. Z plánovaného přepisu na stát a z ná-sledné restituce sešlo, proto se nyní uvažuje o převodu přes Moravskou galerii.
Náměstkyně primátora Barbora Javorová (KDU-ČSL) dnes ČTK řekla, že by měla vzniknout trojstranná smlouva mezi Brnem, Moravskou galerií reprezentující stát a potomky Tugendhatových. V ní by mělo být napří-klad zakotveno, že budoucí majitelé památky ji nebudou vyjímat ze seznamu UNESCO a že vila bude sloužit veřejnosti. Další smlouvy budou muset strany uzavřít kvůli převodům pozemků, které k vile náleží.
Na adresu Tugendhatových začínají v Brně zaznívat kritické názory. Podle radního Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) například nemají před-stavu, jak obnovu vily a její provoz financovat. Výtěžek ze vstupného prý nemůže na pokrytí nákladů stačit. Bývalý primátor a europoslanec Petr Duchoň (ODS) uvedl, že město by se vily vůbec nemělo vzdávat. Podle něj by vedení jihomoravské metropole zahájit nová jednání a nabídnout Tugendhatovým "zvláštní pozici" v připravované rekonstrukci. Měli by právo nejen dohlížet na průběh oprav, ale mluvit také do výběru použitých materiálů.
Vila je od roku 2001 zapsána jako jediná česká stavba moderní archi-tektury na seznam UNESCO. Stavbu v rezidenční čtvrti Černá Pole navr-hl v roce 1928 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Tomu také původně patřila dnes prodaná socha.
Podle odborníků je vila unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materi-álu i zařízením. Její majitelé, manželé Gréta a Fritz Tugendhatovi, po-cházeli z rodin významných textilních podnikatelů. Dům užívali do roku 1938, kdy rodina před nacisty emigrovala do Švýcarska a pak do Vene-zuely. Po obsazení Československa Německem vilu zabavilo v roce 1940 gestapo. V roce 1945 ji jako majetek nacistů zabavil tehdejší českoslo-venský stát
|