listek
VÝSTAVY

Meet Factory
Ztracená nevinnost
kurátorka Lenka Lindaurová
Ke sklárně 3218/15, Prague 5

Bromová

Veronika Bromová

Císařovský

Tomáš Císařovský

David

JIří David

skrepl

Vladimír Skrepl

Kintera

Krištof Kintera

Rittstein

Michael Rittstein

Ztracená nevinnost
Pojem ztracená nevinnost použil Umberto Eco, když chtěl vyjádřit postmoderní postoj: minulost, kterou nelze zničit, musíme nahlížet s ironií, bez nevinnosti. Dnešní doba i naše konkrétní situace je stále momentem ztracené nevinnosti. Můžeme říci, že naše dávka ironie vzhledem k tomu, jak funguje například jen umělecký provoz (a vzhledem k příšerné minulosti) přerůstá v tlustou linii cynismu.

A protože umělec se nikdy nemůže brát úplně vážně, ztratil svoji nevinnost nejdřív ze všech. Tuto ztrátu také trochu demonstrujeme na výstavě ve formě graffiti v prostorách galerie Meet Factory. Také sprejerství už ztratilo svoji nevinnost a uchýlilo se do galerie.
Na druhé straně jsme ale chtěli vyzkoušet, jak budou vedle sebe působit „tagy“ nejmladších umělců vedle už zavedených klasiků. Vybrali jsme autory, kteří se graffiti nikdy nevěnovali, někteří z nich nejsou ani malíři. Vybrali jsme obecně známá jména, abychom viděli, co to udělá s umělci samotnými, ale i s diváky, které bychom na graffiti těžko přilákali.
Výstava by rovněž měla vyslovit obecnější pocit ze ztraceného jazyka, nebo lépe nemožnosti komunikace (té kdysi nevinné). Trvalá chuť umělců se o to stále pokoušet je však také výmluvná.

Výstava není vyústěním určitého procesu, ani jeho happyendem, ale místem produkce. Nechceme nabízet umělecká díla, ale použít prostor a nabídnout věci k dalšímu užití. Nejde o autenticitu „zápisu“, jde o spoluúčast na projektu, jehož smysl ukáže čas. Vyzvali jsme zavedené osobnosti umělecké scény, abychom demonstrovali obecné nepochopení současného umění v rámci degenerující společnosti. Klademe důraz na proces, na recyklaci starých dobrých nápadů a odmítáme metonymii. Neukazujeme symboly jako prostředníky kritiky něčeho dalšího. Nenabízíme divákovi žádnou smlouvu. Zabýváme se produktivním podněcováním chaosu.

Umělci:
Václav Bláha, Veronika Bromová, Tomáš Císařovský, Jiří David, Václav Girsa, Jakub Hošek, Jiří Kovanda, Krištof Kintera, Martin Mainer, Adéla Matasová, Michal Pěchouček, Michael Rittstein, Vladimír Skrepl, Margita Titlová

Hošek

Jakub Hošek

Bláha

Václav Bláha

Matasová

Adéla Matasová

Titlova

Margita Titlová

Art servis
nejmensi
zpet hl. strana
archiv
kontakt
napište nám