AUKCE |
připravil 10 nejdražších položek dražených ve světových
Galerie Kodl a Aukční síň Vltavín 16. aukce starožitností a uměleckých předmětů Post-War and Contemporary Art, Christie´s & Sotheby´s, New York, 14. Phillips-de Pury&Co., Christie´s Sotheby´s, Londýn, Sotheby´s, New York, Collection of Josephine and Walter Buhl Ford II, 6. 10. 2006, Sale NO8267 Christie´s, New York, Christie´s Madrid Sotheby´s, Londýn Sotheby´s, Paříž Sotheby´s, Londýn Sotheby´s, Londýn Aukčná spoločnostť SOGA, spol. s r. o. Fotografie, Philipps, de Pury&Co., Sotheby´s, Christie´s, New York, 17. – 19. 10. 2006 Impressionist and Modern Art, Christie´s & Sotheby´s, New York, 7.-8.11.2006 |
Jan Procházka, Kopretiny, 1922 |
Opět nové rekordy za českou modernu Na společné aukci Galerie Kodl a Aukční síně Vltavín opět v neděli 3. prosince padaly rekordy za české umění. Prodaly se například obrazy Jana Zrzavého Studně v Locronan III i Kopretiny od Antonína Procházky. |
Willem de Kooning, Untitled XXV, 1977 |
Triumf abstraktního expresionismu Aukce konané mezi 14. a 17. listopadem v New Yorku byly euforickým triumfem jak poválečné klasiky, tak současného umění. To zejména u Phillips, de Pury & Co., kde se vydražilo umění až bezprostřední současnosti za celkem 40 milionů dolarů. Fotografický diptychon 99 Cent Andrease Gurskyho z roku 2001 docílil 2,48 milionu dolarů a Kovboj Richarda Prince, fotografie z roku 1997, se vydražil za 744 tisíc dolarů. Vysoké ceny v této aukci, podobně jako u Christie´s a Sotheby´s, zaznamenalo umění minimal artu: Sol Lewitt, Donald Judd, Agnes Martin, Frank Stella a Dan Flavin byli velmi žádaní. |
Zdeněk Sýkora, Linie č. 100, 1992 |
Nové ocenění českého současného umění: Sýkora vydražen za 2,33 milionu korun V aukci pražské aukční síně ART CZ byl 5. listopadu vydražen obraz Zdeňka Sýkory Linie č.100 za 2,33 milionu korun, vydražitel zaplatil za plátno z roku 1992 s aukční provizí téměř 2,8 milionu. Je to neočekávaný, avšak nutný skok následující světové trhy v ohodnocení českého umění – ani ne tak současného, jako spíše klasické poválečné moderny. |
Těžítko, Francie, Baccarat, 1848 |
Starožitnosti a umění u Zezuly 7. října proběhla aukce sympatického brněnského aukčního domu Zezula. Jak je již zvykem, byla nabídka zároveň obsažná i kvalitní. Nabízelo se 381 položek a prodalo se přes 300, což na tuzemském trhu odpovídá nadprůměrné prodejnosti, zaručené i díky mnoha položkám nabízeným za velmi příznivé ceny, které začínaly stokorunovou vyvolávací cenou. Ve všech oborech se našly zajímavosti, zastoupeno bylo celé spektrum od výtvarného umění až po asiatika a zbraně. Mezi kolekcí historických zbraní se našla i nejdražší položka aukce, německá terčová puška, vyrobená kolem roku 1700, která byla vydražena za 150 tisíc korun. Velmi zajímavý byl i soubor keramických artefaktů z dílny Huberta Kovaříka ve stylu art deco, které se prodaly za ceny od 1 800 až po 15 000 korun. |
Pablo Picasso, Faun odkrývající ženu, 1936, lept |
Pablo Picasso – Suite Vollard Picassova Suite Vollard, série 100 leptů, vznikla mezi lety 1930–1937. Místo platby za obrazy Cézanna a Renoira, které Picasso koupil od svého galeristy Ambroise Vollarda, byla domluvena výroba série leptů k Vollardově výlučné distribuci. Vollardova předčasná smrt v roce 1939 a II. světová válka však projekt přerušily a tisíce listů k tématům lásky, smrti, umělcova ateliéru a minotaura zůstaly ležet u tiskaře. |
Paul Gauguin, Muž se sekyrou, 1891 |
Ve znamení restitucí – "nejdražší" aukce moderny více |
Šamanská maska indiánů Tshimshian, 19. století |
Indiánské artefakty ze sbírky Dundas The Dundas Collection, Sotheby´s, New York, 5. 10. 2006, Sale NO8268 Skotský duchovní Reverend Robert J. Dundas strávil 26. říjen roku 1863 na pobřeží v Metlakatle, Britské Kolumbii. Zde navštívil křesťanského misionáře Williama Duncana, který mu nabídl ke koupi 57 předmětů indiánských kmenů, žijících na severozápadním pobřeží Kanady. O 143 let později jeho dědicové svěřili sbírku do aukce Sotheby´s, která ji 5. října nabídla v New Yorku. |
Starship Enterprise–D, model, 60.léta 20.století |
Vesmírný oblek Dr. McCoye 40 Years of Star Trek – The Collection, Christie´s, New York, 5-7. 10. 2006, Sale No. 1778 40 let kultovního televizního seriálu Star Trek oslavili fanouškové mimo jiné 5.–7. října v aukční síni Christie´s v newyorském Rockefeller Center. Zde se dražilo 1000 položek modelů, kostýmů a rekvizit, pocházejících přímo ze studia CBS Paramount, které seriál produkuje od 60. let minulého století. Christie´s inscenovala aukci jako futuristickou show: zaměstnanci v intergalaktických kostýmech zvládali virtuózně davy dražitelů z celého světa, kteří se dražby zúčastnili osobně, nebo prostřednictvím nové internetové technologie „Christie´s LIVE“. |
Hermengildo Anglada Camarasa, |
Španělské rekordy v Madridu Aukční síň Christie´s si v posledních letech vydobyla bezpochyby přední roli v oblasti španělského umění, které tematicky draží jednou ročně v Madridu. 4. října zde docílila svého dosud nejvyššího obratu: 15,2 milionu eur. Španělsko má ve všech epochách dějin umění co nabídnout, mezi 170 položkami této aukce však jednoznačně převládalo 20. století. |
Stránka z Koránu, Kufická kaligrafie, |
Perský národní epos Šahnama, historický epos zvaný Perská kniha králů, obsahuje více než 50 tisíc veršů perského básníka Abu I-Quasem-e Ferdousi (940/1–1020), pojednávajících o dějinách předislámské Persie. Sepisoval je 35 let. Iluminovaný rukopis Šahnamy, který byl v 16. století malířem Aqa Mirakem zhotoven pro Šáha Tahmaspa, patří k nejvýznamějším projevům starého perského malířství a kaligrafie. |
Henri Matisse, Jazz, Paris, 1947, Tériade |
Sbírka Fred Feinsilber – lahůdky pro bibliofily Collection Fred Feinsilber, Sotheby´s Paříž, 11.–12.10.2006, Sale PF6025 Francouzský podnikatel rumunského původu Fred Feinsilber nastřádal za posledních 20 let jednu z nejkvalitnějších i nejrozmanitějších sbírek starých tisků, rukopisů, uměleckých vazeb a ilustrovaných knih od 15. až po 20. století. Ve dvoudenní aukci vydražila Sotheby´s 11. a 12. října v Paříži téměř všech 517 položek za 7,8 milionu eur. |
Claudius Ptolemaeus, Cosmographia, |
První tištěný atlas Cosmographia řeckého astronoma a geografa Klaudia Ptolemaia ve vydání z roku 1477 je prvním tištěným atlasem vůbec. Dílo vyšlo v Bologni a je ilustrované rytinami Itala Taddea Crivelliho. Sotheby´s 10. října v Londýně nabídla exemplář z knihovny Lorda Wardingtona, který je jedním z 31 zachovalých a jedním ze dvou, jež se nacházejí v soukromém majetku. Dostatek důvodů, aby cena vyšplhala z odhadu 800 tisíc–1 milion na 2,1 milionu liber. |
Jeff Wall, Žena prohlížející si katalog, 2005, c–print |
Šťastný pátek 13. pro londýnskou galerii The White Chappel Gallery The Whitechapel Auction, Sotheby´s Londýn, 13. 10.2006, Sale LO6025 Charitativní aukce ve prospěch stoleté londýnské instituce The White Chappel Gallery, nazývané „the artist´s gallery“, proběhla 13. října u Sotheby´s k všestranné spokojenosti. Vynesla 2,7 milionu liber, více než se očekávalo. Galerie, ve které proběhla řada významných výstav současníků (od Gilbert & George po Luciana Freuda a od Petera Doiga po Marka Wallingera), byla klíčovým výstavním prostorem ve Velké Británii i pro Pabla Picassa, Fridu Kahlo, Jacksona Pollocka a Marka Rothka. |
Josef Čapek, Chlapec s kruhem, 1915, |
Aukce starého a moderního umění v Bratislavě více |
Andy Warhol, Flowers, 1964 |
Londýnská aukční série současného umění V rámci londýnského týdne současného umění a veletrhu Frieze Art Fair podala aukční síň Phillips, de Pury & Luxembourg svůj londýnský debut v sotva dorekonstruovaných loftových prostorách bývalé poštovní budovy poblíž Victoria Station. Ze 73 položek současného umění zůstaly pouhé 3 položky neprodané a Simon de Pury, asi nejinovativnější licitátor současnosti, uskutečnil patnáct nových aukčních rekordů. |
Větrná korouhev, USA, kolem 1900, měď |
Korouhev s indiánem Ze sbírky vnučky automobilového pionýra Henry Forda, Josefíny Fordové II a jejího manžela Waltera Buhla, pocházela měděná korouhev s postavou indiána napínajícího luk, vydražená 6. října v New Yorku u Sotheby´s za 5,8 milionů dolarů. Je to nejvyšší kdy dosažená cena v oblasti amerického lidového umění, která podléhá zákonitostem, které jsou z evropského pohledu těžko pochopitelné. Avšak i americké publikum bylo překvapené, kam až cena z odhadu 100–150 tisíc dolarů vyšplhala, nicméně úspěšný kupec Jerry Lauren (majitel firmy Polo Ralph Lauren Corp.) si před žurnalisty pochválil vydraženou korouhev slovy: „Je to víc než korouhev, je to nádherné umělecké dílo.“ Měděný indián, otáčející se s lukem a šípem, má působivou výšku téměř dvou metrů a nacházel se v perfektním, téměř neopotřebovaném stavu. |
Alighiero Boetti, Mapa, 1983, barevná vyšívka |
Italské umění v Londýně „Mettere il mondo al mondo“ – dodat světu svět, tak shrnul italský koncepční umělec Alighiero Boetti, který zemřel v roce 1994 ve svých 54 letech, popud pro svou ojedinělou a s ničím nesrovnatelnou tvorbou. Jeho prorocké dílo budí stále větší zájem, výstavy a výsledky v aukcích to dosvědčují. Boetti, který načerpal jádro své umělecké vize pod vlivem marihuany a súfijské mystiky v Afghánistánu, nechával právě v tomto politicky rozpolceném prostředí od sedmdesátých let vyšívat své tapisérie a vlajky. |
Robert Mapplethorpe, Autoportrét, 1986, gelatin print
Rekordní výsledek za fotografii Roberta Mapplethorpa 634 200 dolarů zaplatil jeden soukromý sběratel za podobiznu Andyho Warhola, kterou v roce jeho smrti 1987 pořídil Robert Mapplethorpe, který zemřel (na aids) jen o dva roky později. Mapplethorpe, jeden z nejvýznamnějších fotografů 2. poloviny 20. století, se dožil 43 let, Warhol, vedle Picassa nejikoničtější malíř 20. století, zemřel v 59 letech. Zajisté zvýšilo spojení předčasné smrti dvou velkých osobností zájem o tuto položku, stejně jako fakt, |
zpět hl. strana |