listek
VÝSTAVY
Dům umění České Budějovice
Jan van der Ploeg
27.6. – 9.8. 2007

www.mkdcb.cz

 

 

ploeg1

 

ploeg2

Pro letní měsíce přichystal Dům umění v Českých Budějovicích výstavu Jana van der Ploega z Amsterdamu. Tento velice uznávaný holandský umělec připravil speciální projekt přímo pro prostory galerie, respektive jeho stěny, neboť hlavním vyjadřovacím prostředkem autora jsou nástěnné malby.
Jan van der Ploeg se médiu nástěnné malby (vedle klasického obrazu) věnuje již řadu let. Důležitým momentem je zkoumání prostoru mezi uměním a životem. Autor vytváří de facto určitý obraz současnosti. Ovlivněn industriálním vizuálním slovníkem pracuje s monochromií, opakováním, antiiluzionistickou hloubkou, variací, jež vidí jako odlišné projevy, které se stávají určitými znaky každodenní reality a mohou fungovat, jako malířská iluze, stejně jako určitý znak či ornament. Velice důležitými rysy jsou pro van der Ploega tvar, barva a přímka. Autor vytváří plochy rozvíjející objem, který okolní prostor nemění, nýbrž do sebe vztahuje. Nejfrekventovanější formou je Grip – kapsovitá spona a Wave – vlna vytvářející vlnivý pohyb, vzbuzující dojem vracení se vlastním pohybem.
V poslední době se objevuje i moment horizontálního (nárůstového) členění. Jeho velkorysé projekty působí, jako by do sebe vtahovaly jednotlivé fragmenty architektury (dveře, okna, rámy, komíny…). Daří se mu propojovat malbu s instalací, vytvářet systém a sériovost. Užitím prvků se kterými pracuje, poukazuje na generativní systém, jenž nabízí stále nová řešení. Lze zde vystopovat vztahové momenty jako je plnost – prázdnota, nehybnost – pohyb, práci s barvou a kontrasty.
Pokud bychom chtěli definovat van der Ploegovy nástěnné malby z historického hlediska, dostali bychom se do pozice dvou rozdílných bodů: avantgarda 60. let a její paralela vzešlá ze základu pouliční kultury. V průběhu několika let se stal Grip pro van der Ploega, dá se říci, osobní značkou. Stejně jako podpis graffiti. Sprayer si podpisem přivlastňuje určité místo a zároveň mění jeho význam a dává mu novou funkci. Prostor je graficky dekonstruován a zároveň rekonstruován v místo pro komunikaci a identitu. Značky-podpisy u van der Ploega dokumentují a spojují jeho geografické pohyby, formy mají charakter intervencí a van der Ploeg integruje umění do jeho okolí. Dílo se nestává izolovaným od reality, nýbrž je její součástí.
První „intervence“ vznikaly na stěnách amsterdamských domů. Postupem času se objevují v různých místech s významem vyvíjejícím se ve vizuální a myšlenkové konfrontaci s divákem, který se stává aktivním účastníkem. Poslední intervence van der Ploega se uskutečnila v Los Angeles  (Hammer Project), která trvala do 24. června tohoto roku a na ní navazuje tato českobudějovická, která potrvá do 9. srpna. Dům umění tak nabízí po prezentacích Koglera a Tremletta  dalšího umělce plně využívajícího galerijních stěn.
Jan van der Ploeg (1959) studoval na Akademii umění v Amsterdamu a londýnské Croydon College of Art. Má za sebou nespočet samostatných i kolektivních výstav po celém světě a od roku 1999 rovněž stojí v čele amsterdamského Project Space (PS).

zpět

Art servis
nejmensi
zpět hl. strana
archiv
kontakt
napište nám